فلج بل نوعی فلج در ناحیه صورت است که به معنای عدم توانایی در کنترل حرکت عضلات نیمی از صورت است. عضلات مسئول فرم دهی به چهره فرد هستند. تغییر در حجم و شکل عضلات صورت موجب تغییر چهره فرد میشود.

نقش عضلات در حالت چهره

تاثیر بوتاکس بر روی صورت هم از طریق اثر گذاری بر روی همین عضلات صورت است. با تزریق بوتاکس عضلات خاصی برای اهداف زیبایی فلج میشوند. لذا هر عاملی که بر روی عضلات صورت اثرگذار باشد میتواند چهره را دستخوش تغییرات خاصی بکند. اتفاقی که درفلج بل می افتد دقیقا همین است.

بدنبال فلج بل عضلات یک سمت صورت فلج میشوند و لذا چهره بیمار از حالت عادی خارج شده و به شدت روح و روان بیمار را آزرده میکند. بیمار بخاطر فرم ناخوشایند صورتش از جمع کناره گیری میکند.

فعالیتهای اجتماعی و حتی شغلی بیمار محدود میشود. حتی در مواردی روابط عاطفی بیمار ممکن است دگرگون شود. بسیاری از بیماران آنقدر به لحاظ روحی پریشان و افسرده اند که حتی تمایلی برای درمان خود نیز ندارند و درصدی از ایشان در نیمه راه درمان را کنار میگذارند. نشانه های درگیری میتواند بسیار خفیف یا بسیار شدید باشند.

عصب گیری صورت

حرکت و حس هر بخشی از بدن توسط اعصاب ویژه آن ناحیه تامین میشود. در بیشتر بدن اعصاب از درون نخاع جدا شده و به سمت آن عضو رفته و آن را عصب دهی میکند. از همین طریق حرکات آن عضو تامین شده و حس های مختلف مثل سرما، گرما، لمس، فشار و… عضو تامین میشود.

درصد کمتری از بدن مستقیما اعصاب خود را از مغز میگیرند. بویژه در صورت که عصب اصلی خود را از عصبی به نام عصب فاشیا یا عصب صورتی میگیرد این عصب زوج هفتم مغزی است. عصب صورتی یا فاشیا مسئول ایجاد حرکت در صورت و تامین حس بخش هایی از آن است.

بنابراین اگر عاملی به آن صدمه وارد کند، حرکات و حس بخش هایی از صورت از بین خواهد رفت. اجزایی مانند ابرو، چشم، لب و بینی ممکن است حرکت خود را از داده و دچار تغییر فرم شوند. حس چشایی در دو سوم جلویی زبان ممکن است از بین برود. در کار غدد اشکی نیز امکان ایجاد اختلال وجود دارد.

نشانه های فلج بل

در برخی از بیماران مبتلا به فلج بل، پرش های تیک مانند عضلات، در برخی ضعف و ناتوانی در حرکت دادن اجزای چهره و یا از دست دادن کلیه حرکات صورت دیده میشود. علایم دیگری همچون افتادگی پلک، تغییر در حس چشایی، درد در اطراف گوش و افزایش حساسیت به صدا هم در مبتلایان به فلج صورت رایج است. این علایم معمولا تا ۴۸ ساعت پس از عارضه کامل میشود.

در مقالات بعدی دکتر صادق زراعتکار، بیشتر درباره فلج بلز- فیزیوتراپی، درمان فلج صورت با لیزر، علت فلج بل و درمان قطعی فلج بل توضیح میدهیم. پس با ما همراه باشید.

ویدیوی آموزشی با موضوع “فلج بل چیست” را میتوانید مشاهده بفرمایید.

 

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>