فلج بلز -فیزیوتراپی اصلیترین درمان فلج عصب هفتم صورت است. در بازیابی حرکات از دست رفته صورت، مهمترین اقدام درمانی فیزیوتراپی است. یکی از اثرات مهم فیزیوتراپی حفظ و نگهداری تن عضلات در طول دوره بیماری است.

همچنین تحریک های مختلفی که به عصب فاشیا وارد میشود در درمان و بازگشت حرکات از دست رفته صورت بسیار مهم است. یکی از اثرات بسیار مهم فیزیوتراپی اصولی بازآموزی عضلات صورت است که از تغییرات دایمی بافتی پیشگیری می کند.

اهداف فیزیوتراپی صورت

مهمترین هدف فیزیوتراپی صورت بازیابی حرکات و حالات طبیعی صورت است. این کار با افزودن میزان دامنه حرکتی اجزای صورت مانند ابرو، چشم، بینی و لب شروع شده و سپس با برقراری تعادل و قرینگی در دو سمت صورت کامل میشود.

برای دیدن پیشرفت و بهبودی بیماران مبتلا به فلج بلز که در فیزیوتراپی صورت آرامش درمان شده اند، به آیدی مقابل بروید. [email protected] همچنین برای تماس با ما 88681746 را شماره گیری بفرمایید.

فلج بلز و فیزیوتراپی
فلج بلز و فیزیوتراپی

از دیگر اهدافی که در فیزیوتراپی فلج بل دنبال میشود بهبود حسی است. افزایش نیروی دهان برای غذا خوردن، ادای کلمات و صحبت کردن هم بسیار مهم است. برای رسیدن به اهداف یاد شده از تکنیک های ویژه ای استفاده میکنیم.

ورزش درمانی فلج بل

ورزشهایی که برای بازیابی حرکات صورت انجام میشود شامل ورزشهای کششی، غیر فعال، فعال و مقاومتی است. این ورزشها کمک میکنند تا حرکات از دست رفته زودتر برگردند.

ورزشهای کششی خاصیت کشسانی طبیعی عضلات، فاشیا و پوست صورت را حفظ میکنند. از آنجایی که نیمه مبتلای صورت تا مدتی توسط عضلات خود کشیده نمی شود، احتمال سفت شدن و کوتاهی بافتی در آن سمت وجود دارد که با این حرکات میتوان از آن پیشگیری کرد. حرکات غیر فعال و فعال موجب تقویت عضلات صورت میشود و به حالت دهی مجدد صورت کمک میکند. 

جراحی فلج عصب صورت
جراحی فلج عصب صورت

ورزش های فیزیوتراپی صورت موجب تقویت عضلات ضعیف میشود و توان حرکتی آنها را افزایش میدهد. هر عضله برای عملکرد بهتر نیاز به انقباض و انبساط دارد. با انجام حرکات مناسب میتوان تا اندازه زیادی به بیمار کمک کرد تا حرکات قرینه تر و نرم تری در صورت خود داشته باشد.

الکتروتراپی فلج بل

وقتی عضله ای قابلیت انقباض خود را از دست میدهد، بیمار به صورت ارادی قادر به ایجاد انقباض در عضله نیست. در این مرحله جریانهای الکتریکی فیزیوتراپی با ورود به عضله آن را منقبض کرده و از این طریق موجب فعال شدن عضله گرفتار میشوند.

یکی از مزایای تحریک الکتریکی، منقبض و منبسط کردن عضله است. تقویت عضله ضعیف شده اثر مثبت دیگری است که میتواند حرکات از دست رفته صورت را بازیابی کند.

عضلات مدتی پس از بی تحرک ماندن تحلیل رفته و اصطلاحا آتروفی میشوند که موجب کوچکتر شدن بخش هایی از صورت بیمار میشود. برای بازگردانی حجم اولیه تحریکات الکتریکی بسیار سودمند هستند.

یکی از مشکلاتی که متعاقب ضعف یا از دست رفتن حرکات عضله ایجاد میشود، فراموشی عضله است. یعنی عضله حتی پس از فعال شدن نمیداند که بافت را چقدر و در چه جهتی بکشد. در این مورد نیز جریانهای فیزیوتراپی اثرات درمانی موثری در بازآموزی عضله دارند. انتخاب شدت جریان، فرکانس، ولتاژ و پالس دیوریشن، تحریک مناسبی به عضلات صورت وارد میکند که به پیشرفت بهبودی می انجامد.

در فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد، با استفاده از جریانهای مناسب و تعیین دقیق نقاط هدف در صورت، به تسریع روند درمان عضلات غیر فعال میپردازیم.
اشعه فرو سرخ یا مادون قرمز گردش خون را بیشتر کرده و موجب تسریع روند بهبودی میشود.

درمان فلج بل با دست

عضله مدت زمانی بدون حرکت است و نیرویی برای کشیدن بافت صورت تولید نکرده است. در حالیکه پیش از بیماری روزانه هزاران بار این عمل را انجام می داده است.

فقدان این عملکرد عضله منجر به ایجاد تغییرات پایدار در صورت میشود که گاهی پس از بازگشت انقباض عضلات نیز این تغییرات از بین نمیروند.

تکنیکهای ویژه دستی فیزیوتراپی به بیمار کمک میکند که خاصیت طبیعی کشسانی و انعطاف پذیری بافت صورت تا بازگشت کامل انقباض عضلات حفظ شود. این مانورها گردش خون منطقه را افزایش میدهند و همچنین تحریک حسی مناسبی برای بافت صورت فراهم می آورد.

درمان فلج صورت با لیزر

همانطور که پیش از این گفتیم، عامل اصلی هر چه که هست با فشردن عصب به جداره استخوانی جمجمه موجب ایجاد کم خونی، فقر اکسیژن هایپوکسی و ایسکیمی میشود که مانعی برای انتقال پیام های عصبی ایجاد میکند.

امواج پرقدرت لیزر پرتوان با مکانیسم کاهش التهاب و عملکرد ترمیمی خود موجب ترمیم عصب آسیب دیده صورت میشود که یکی از اصلیترین روشهای درمان قطعی فلج بلز است.

اولتراسوند تراپی

امواج اولتراسوند تبادلات یونی را در غشای سلولهای آسیب دیده افزایش میدهند. این عمل هم به تندتر شدن پروسه ترمیم می انجامد. با استفاده از روشهای نوین فیزیوتراپی صورت درمان قطعی فلج بلز انجام میشود. 

درای نیدلینگ

یکی از روشهای اختصاصی در فیزیوتراپی آرامش درای نیدلینگ است که شروع زود هنگام آن اثرات فوق العاده ای در بازگشت حرکات و حالات صورت دارد. نقاط ویژه ای برای تحریک عضله های از کار افتاده صورت را انتخاب میکنیم و با وارد کردن سوزنهای کوچک و ظریف آنها را تحریک میکنیم.

مزیت طب سوزنی درای نیدلینگ در این است که در نخستین لحظات بروز این بیماری قابل انجام است و در همین دوره های اولیه اثرات فوق العاده ای بر روند درمان دارد.

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار در این ویدیو درباره فیزیوتراپی فلج بلز توضیح میدهد.

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>