علائم فلج بل در هر بیمار تا اندازه زیادی متفاوت است. طوریکه هر یک از بیماران بسته به شدت درگیری علائم خاص خود را دارند. برخی بیشترین مشکل را در لب خود گزارش میکنند برخی بیشتر از عدم وجود حرکات چشم رنج میبرند، برخی از حساس شدن بخش هایی از صورت شکایت دارند.

خواننده گرامی از طریق این آیدی [email protected] میتوانید تصاویر روند بهبودی بیماران مراجعه کننده به فیزیوتراپی صورت آرامش را مشاهده بفرمایید. پست اینستاگرامی زیر بیماری را نشان میدهد که پس از ابتلا به فلج بل، درمانهای لازم را در آلمان انجام داده و بخاطر نرسیدن به اهداف با مراجعه به فیزیوتراپی صورت آرامش توانست پیشرفت چشمگیری حاصل کند.

View this post on Instagram

A post shared by Face Physio (@physioface) on


با این حال مشخصه اصلی فلج بل درگیری یکطرفه عضلات صورت در حدود 72 ساعت اولیه است. البته در موارد بسیار نادر و کمتر از 1 درصد فلج دو طرفه و همزمان سمت چپ و راست صورت اتفاق می افتد.

برای گرفتن نوبت با شماره 88681746 تماس بگیرید، با کلیک روی همین نوشته به صفحه ارتباط با ما بروید. 

علائم فلج بل در چشم

پس از ابتلا به فلج بل معمولا چشم یک سمت تنگ تر از سمت دیگر میشود و بیمار قادر به بستن آن نیست. پلک زدن بسیار سخت شده و در بیشتر موارد با سمت دیگر قرینگی ندارد. عدم قرینگی در پلک زدن، هم شامل میزان حرکت بسته شدن چشم است هم شامل سرعت پلک زدن.

یعنی گاهی با وجود اینکه هر دو چشم به یک اندازه بسته میشود اما با سرعت یکسان اتفاق نمی افتد. ضعف در پلک زدن موجب باز ماندن چشم بیمار میشود و ممکن است چشم بیمار خشک شود.

توضیحات فیزیوتراپیست صادق زراعتکار را درباره فلج بلز بشنوید:

گاهی اشک بصورت غیر ارادی سرازیر میشود. این حالت بویژه در حین غذا خوردن تشدید میشود. در مواردی هم قدرت ترشح اشک بیمار کم میشود که باید بصورت خارجی از اشک مصنوعی استفاده کرد.

یکی از شکایت های اصلی بیماری که در تصویر زیر میبینید، عدم توانایی بستن کامل پلک بود، بدلیل باز ماندن دائم پلک، سطح چشم دچار خشکی و سوزش میشد که با انجام جلسات منظم فیزیوتراپی صورت توانست این توانایی را کسب کند.

آیا فلج بل خطرناک است
آیا فلج بل خطرناک است

علائم فلج بل در ابرو

بالا بردن ابرو با مشکل مواجه است، با وجود تلاش بیمار مبتلا به فلج بلز، در حین بالا بردن ابرو، تنها سمت سالم بالا میرود. همچنین حرکت اخم کردن نیز یا بسیار ضعیف است و یا کلا قابل انجام نیست.

همچنین بیمار قادر نیست بر ناحیه پیشانی خود چین بیاندازد. با بالا بردن ابروها، تنها بخش پیشانی سمت سالم چین و چروک می افتد و سمت مبتلا صاف تر است.

در تصویر زیر تلاش یکی از بیماران مراجعه کننده ما برای بالا بردن ابروهایش را ملاحظه میکنید. در سمت چپ ابرو به میزان بیشتری بالا رفته است. همچنین پیشانی سمت سالم بیشتر چین خورده است.

علائم فلج یل در لب

در فلج بل لب حالتی افتاده به خود می گیرد و نسبت به سمت دیگر پایین تر است. لب سمت درگیر هنگام خندیدن بصورت کامل باز نمیشود و دهان به سمت سالم کشیده میشود. چین های اطراف بینی قرینگی خود را از دست میدهند، عمق چین های بین بینی و لب بویژه در حین لبخند زدن یکسان نیست.

در تصویر زیر یکی از بیماران مراجعه کننده ما را در حین تلاش برای نشان دادن دندان ها مشاهده میکنید. همانطور که متوجه شده اید، در سمت چپ میزان دور شدن لب ها از یکدیگر بیشتر از سمت راست است. همچنین چینی که مابین بینی و لب سمت چپ است عمیق تر از سمت راست است.

بیمار ممکن است به خوبی نتواند غذا را با سمت درگیر بخورد و مقداری از غذا در گوشه لپ باقی می ماند. ممکن است بی اختیار آب دهان از گوشه لب جاری شود. در حین انجام حرکاتی مثل بوسیدن یا غنچه کردن لبها، سمت درگیر جلو نمی آید و دهان بیمار کج میشود.

وقتی بیمار میخواهد دندان های خود را نشان دهد، لب های سمت درگیر به خوبی از هم باز نمیشوند لذا در سمت سالم دندانهای بیشتری دیده میشود و لب های سمت مبتلا فاصله کمتری با هم دارند. بدلیل وجود ضعف در عضلات مختلف صورت و لب ها برخی بیماران در ادای اصوات دچار مشکل میشوند. گاهی بیماران در تلفظ حروفی کانند “پ” “ف” و “چ” مشکل دارند.

در تصویر زیر یکی از بیماران مراجعه کننده ما را مشاهده می کنید که برای غنچه کردن لب هایش تلاش میکند، اما لب بالا و پایین سمت درگیر قدرت رسیدن به خط وسط را به اندازه کافی ندارند. با دقت بیشتر متوجه میشوید که فاصله لب بالا تا بینی در سمت مبتلا به اندازه قابل توجهی بیشتر از سمت دیگر است.

عصب هفتم صورت

عصب زوج هفتم مغزی عملکردهای مهمی را کنترل میکند. باز و بسته کردن چشم، لبخند زدن، اشک ریزی، اخم کردن، ترشح بزاق، باز و بستن سوراخ بینی و بالا بردن ابروها از مهمترین عملکردهای عصب فاشیال است.
علاوه بر این حس چشایی دو سوم جلویی زبان هم از همین عصب تامین میشود. لذا احتمال اینکه بدنبال فلج بل حس دو سوم جلویی زبان از دست برود وجود دارد. و بیمار در تشخیص مزه ها با نوک زبان خود مشکل پیدا میکند.

عوارض فلج بلز

عصب صورتی یک عضله بسیار ظریفی بنام عضله استاپیوس یا عضله رکابی را در گوش میانی عصب دهی میکند که وظیفه اش کاهش حساسیت گوش به صداهای بلند است. در بیمارانی که دچار فلج بل هستند گاهی بدلیل عمل نکردن این عضله، شنیدن صداهای محیط بسیار آزاد دهنده میشود. بیمار صداها را بیش از آنچه که واقعا هست و دیگران میشوند احساس میکند و صدای موزیک آزارش میدهد.

دسته ای از بیماران از وزوز در گوش خود رنج میبرند. صدایی مانند سوت کشیدن بصورت مدام در گوش خود دارند و برخی دیگر از بیماران از شنیدن صدای زنگ رنج میبرند. درصد کمی از بیماران هم دیگر مشکلاتی همچون سردرد، گردن درد و درد در نواحی مختلف صورت شکایت دارند. عضلات صورت ممکن است تیر بکشند. اختلال در حافظه، مشکل در برقراری تعادل، پارزتزی و ضعف یکطرفه اندامها هم ممکن است وجود داشته باشد.

شیوع فلج بل

از هر 10000 نفر ممکن است 1 تا 4 نفر به فلج بلز دچار شود. بیشترین سن ابتلا بین 15 تا 60 سال است و مرد و زن تقریبا با نسبت یکسان به آن دچار میشوند. وجود سابقه فامیلی در بین 4 تا 14 درصد بیماران مشاهده شده است. شانس ابتلا در بین زنان باردار 3 برابر بیش از زنان دیگر است. در بین افراد مبتلا به دیابت نیز شیوع فلج بل رایج تر است.

آیا فلج بل مسری است

وجود سوابق فامیلی در برخی بیماران دیده میشود، برخی بیماران از ابتلای نزدیکان خود به فلج بل میگویند، در بین بیمارانی که به فیزیوتراپی صورت آرامش مراجعه کرده اند، در مواردی ابتلای بیش از سه عضو در یک خانواده را دیده ایم.

بروز دوباره فلج بل هم در بخشی از بیماران دیده شده است. هرچند ابتلای مجدد به فلج بل بسیار نادر است اما تقریبا 15 الی 20 % از مراجعین ما برای مرتبه دوم و در درصد اندکی برای مرتبه سوم با فلج بل مراجعه کرده اند.

در مقاله بعدی درباره درمان قطعی فلج بلز، درمان خانگی فلج بلز و لیزر درمانی آن بیشتر توضیح میدهیم. فیزیوتراپی صورت آرامش نخستین مرکز درمان اختصاصی فلج بلز در ایران.
توضیحات فیزیوتراپیست صادق زراعتکار درباره علائم فلج بل در ویدیوی زیر

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>