مشخصه اصلی فلج بل درگیری یکطرفه عضلات صورت در حدود 72 ساعت است. البته در موارد بسیار نادر و کمتر از 1 درصد فلج دو طرفه و همزمان سمت چپ و راست صورت اتفاق می افتد. چشم یک سمت تنگ تر از سمت دیگر میشود و بیمار قادر به بستن آن نیست لذا ممکن است چشم بیمار خشک شود.

اشک بصورت غیر ارادی سرازیر میشود. بالا بردن ابرو با مشکل مواجه است و تنها سمت سالم بالا میرود. لب حالتی افتاده به خود گرفته و در هنگام خندیدن باز نمیشود و دهان به سمت سالم کشیده میشود.

بیمار ممکن است به خوبی نتواند غذا را با سمت درگیر بخورد و مقداری از غذا در گوشه لپ باقی بماند ممکن است بی اختیار آب دهان از گوشه لب جاری شود. در حین حرکاتی مثل بوسیدن یا غنچه کردن لبها، سمت درگیر جلو نمی آید و باز دهان بیمار کج میشود. برخی از بیماران در ادای اصوات دچار مشکل میشوند.

عصب هفتم صورت

عصب زوج هفتم مغزی عملکردهای مهمی را کنترل میکند. باز و بسته کردن چشم، لبخند زدن، اشک ریزی، اخم کردن، ترشح بزاق، باز و بستن سوراخ بینی و بالا بردن ابروها از مهمترین عملکردهای عصب فاشیال است.
علاوه بر این حس چشایی دو سوم جلویی زبان هم از همین عصب تامین میشود. لذا احتمال اینکه بدنبال فلج بل حس دو سوم جلویی زبان از دست برود وجود دارد.

عصب صورتی یک عضله بسیار ظریفی بنام عضله استاپیوس یا عضله رکابی را در گوش میانی عصب دهی میکند که وظیفه اش کاهش حساسیت گوش به صداهای بلند است. در بیمارانی که دچار فلج بل هستند گاهی بدلیل عمل نکردن این عضله، شنیدن صداهای محیط بسیار آزاد دهنده میشود.

عوارض فلج بلز

دسته ای از بیماران از وزوز در گوش خود رنج میبرند. درصد کمی از بیماران هم دیگر مشکلاتی همچون سردرد، گردن درد، عضلات صورت ممکن است تیر بکشند. اختلال در حافظه، مشکل در برقراری تعادل، پارزتزی و ضعف یکطرفه اندامها هم ممکن است داشته باشند.

شیوع فلج بل

از هر 10000 نفر ممکن است 1 تا 4 نفر به این مشکل دچار شوند. بیشترین سن ابتلا بین 15 تا 60 سال است و مرد و زن تقریبا با نسبت یکسان به آن دچار میشوند. وجود سابقه فامیلی در بین 4 تا 14 درصد بیماران مشاهده شده است. شانس ابتلا در بین زنان باردار 3 برابر بیش از زنان دیگر است. در بین افراد مبتلا به دیابت نیز شیوع فلج بل زیاد است.

در مقاله بعدی درباره درمان قطعی فلج بلز، درمان خانگی فلج بلز و لیزر درمانی آن بیشتر توضیح میدهیم. فیزیوتراپی فک و صورت آرامش نخستین مرکز درمان اختصاصی فلج بلز در ایران.
توضیحات دکتر صادق زراعتکار درباره علائم فلج بل در ویدیوی زیر

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>